Jak poprawnie zgłosić problem - Praktyczna notka

Jeżeli kiedykolwiek będziemy mieć problem z naszym hackintoshem to albo będziemy szukać pomocy w internecie, albo poprosimy kogoś bardziej obeznanego w temacie. Patrząc prawdzie w oczy w 90% przypadków będziemy szukać informacji u kogoś bardziej obeznanego. Warto jednak przed zadaniem pytania zabezpieczyć się w garść odpowiednich informacji o swojej aktualnej konfiguracji by osoba, która nam pomaga nie dostała tzw. Szewskiej Pasji.

Na grupie Hackintosh Polska, jak i również na innych stronach związanych z tematem Hackintosh, będziemy musieli udostępnić porządną garść informacji o swoim sprzęcie.

Co nam będzie potrzebne:

Specyfikacja

Najważniejszą rzeczą jest znajomość swojego komputera. Aby wykonać ten krok musimy również sporządzić jego specyfikację. Jeżeli przeszliśmy przez podstawę naszego bazowego poradnika to powinniśmy mieć spisaną specyfikację swojego komputera. Uwzględnijcie ją w poście.

Przygotowanie tablic ACPI oraz Clover EFI

Pierwszą rzeczą będzie nam potrzebna konfiguracja Clover EFI, oraz wyciągniętych przez niego tablic ACPI. Montujemy nasze EFI z Cloverem i przechodzimy do ścieżki EFI/CLOVER/ACPI/origin. Usuwamy WSZYSTKIE pliki z katalogu, opróżniamy kosz i uruchamiamy ponownie komputer.

Podczas startu komputera w menu wyboru dysku systemu w Clover EFI naciskamy F2, F4 bądź Fn + F2, Fn + F4 na niektórych laptopach z odwróconą funkcjonalnością klawiatury. Spowoduje to zrzut wszystkich tablic ACPI na komputerze (F4) oraz preboot.log (F2).

Włączamy nasz system operacyjny, montujemy jeszcze raz EFI. Sprawdzamy w katalogu EFI/CLOVER/ACPI/origin czy pojawiły się nowe pliki. Jeżeli tak przystępujemy do kolejnego kroku. Jeżeli ich nie ma to powtarzamy zrzut tablic jeszcze raz.

Tworzymy na Biurku katalog Raport i kopiujemy tam cały folder EFI z naszej partycji z Cloverem. Usuwamy potem z tego katalogu folder themes.

Wyciąganie zmodyfikowanych tablic ACPI poprzez patchmatic

Pobieramy ostatni plik binarny patchmatic. Przechodzimy do nazego katalogu Raport w Finderze i tworzymy tam folder o nazwie patchmatic. Kopiujemy tam pobrany plik.

Otwieramy terminal i przechodzimy do naszego katalogu Raport.

Zakładając, że nasz katalog Raport znajduje się na Biurku wykonujemy następujące komendy

cd
cd Desktop/Raport/patchmatic
chmod +x ./patchmatic
./patchmatic -extract
rm patchmatic

W katalogu powinny się pojawic nowe pliki ACPI.

Generowanie pliku IOreg za pomocą IORegistryExplorer

Otwieramy naszą aplikację IORegistryExploerer. Wybieramy na górnym pasku File > Save As... i zapisujemy plik .ioreg w katalogu Raport.

DPCIManager i informacje o urządzeniach PCI

Pobieramy plik DPCIManager z podanej strony. Jeżeli martwi Was informacja o potencjalnym malware bez obaw. Program wykonuje operacje low-level by pobrać informacje o sprzęcie. Nie ma się czego bać.

Uruchamiamy program DPCIManager i robimy zrzut ekranu karty Main i dodaj ten zrzut do folderu Raport.

Wracamy do katalogu DPCIManager i kopiujemy plik dspci do katalogu Raport.

Uruchamiamy nowe okno terminala i wpisujemy następujące komendy

cd
cd Desktop/Raport
./dspci >> dspci.txt
rm dspci

W katalogu powinien się pojawić plik dspci.txt.

Wyciąganie dodatkowych informacji z poziomu terminala

Uruchmiamy terminal i wpisujemy następujące komendy

cd
cd Desktop/Raport
kextstat | grep -y acpiplat >> acpiplatform.txt
kextstat | grep -y appleintelcpu >> appleintelcpu.txt
kextstat | grep -y applelpc >> applelpc.txt
kextstat | grep -y applehda >> applehda.txt
pmset -g assertions >> pmset_assertions.txt
pmset -g >> pmset.txt
system_profiler SPSerialATADataType|grep TRIM >> trim.txt
sudo touch /System/Library/Extensions && sudo kextcache -u / >> kextcache.txt

Skrypt All-in-One do zbierania informacji o systemie

Użytkownik black.dragon74 na potrzeby sceny Hackintosh stworzył świetny skrypt pozwalający na zebranie wszystkich wymaganych informacji na temat naszego systemu automatycznie. Aby go uruchomić wystarczy tylko i wyłącznie pobrać plik install_tools.sh, a skrypt zainstaluje odpowiedn program.

Pobieramy plik install_tools.sh z tego linku.

Uruchamiamy terminal i wpisujemy następujące komendy

cd
cd Downloads
chmod +x ./install_tools.sh
./install_tools.sh

a

Postępujemy zgodnie z informacjami na ekranie. Program zapyta nas czy chcemy wygenerować raport. Wybieramy y i zatwierdzamy Enterem. Naciskamy jeszcze raz y i czekamy aż nasz raport się wygeneruje.

Skrypt automatycznie sprawdzi czy nasze tablice ACPI oraz preboot.log są najnowsze. Jeżeli nie to zakończy działanie i pokaże on odpowiednią informację. Musimy ponowić wtedy ekstrakcję tablic ACPI rozpisaną powyżej.

a

Po odpowiednim zrzucie preboot.log i tablic ACPI program zbierze wszystkie informacje i spakuje je do formatu ZIP. Wygenerowany Raport będzie w nowoutworzonym katalogu na Biurku.

a

Raportowanie informacji

Pakujemy folder Raport do pliku ZIP. Jesteś gotowy do utworzenia postu związanego z pomocą. Pamiętaj aby skompresowanego folderu nie wrzuciać bezpośrednio na grupę jako plik! Wrzuć go na używaną przez Ciebie chmurę a następnie w poście udostępnij link do niego.

Pamiętaj, by dokładnie opisać problem! Posty bez odpowiedniej ilości informacji zwykle są ignorowane. W swoim poście uwzględnij zdjęcie bądź filmik całego ekranu które przedstawia błąd. Zdjęcie powinno być w najwyższej dostępnej dla Ciebie jakości aby móc bez problemu zapoznać się z jego treścią. Do przesłania filmu użyj Google Drive bądź wrzuć go na YouTube ze względu na internetowy odtwarzacz.

Uwzględnij swoją specyfikację zgodną z poradnikiem pobierania informacji o komputerze.

Wszystkie linki wrzuć na bezpiecznym i szybkim hostingu plików, np. Google Drive, Microsoft OneDrive.

Powodzenia.

results matching ""

    No results matching ""