Poznaj swoją specyfikację

Po wprowadzeniu oraz przebrnięciu przez jakże to ciekawą historię systemu należy zabrać się za zasadniczą rzecz, mianowicie aby poprawnie skonfigurować zainstalowany system, czy po prostu poprawnie przygotować pendrive instalacyjny z Clover musimy dokładnie poznać naszą specyfikację i wszystkie kontrolery, które się na nią składają. Tyczy się to komputerów stacjonarnych jak i laptopów.

Wstęp i schemat

Jak się najprościej przekonać czy nasz komputer będzie współgrać z Hackintoshem? W bardzo prosty sposób - wystarczy umiejętność posługiwania się wyszukiwarką Google. Tam znajdziemy wszystkie potrzebne nam informacje, którymi następnie wypełnimy poniższy schemat:

Płyta główna (lub model laptopa):
Procesor:
Karta graficzna:
RAM:
Karta sieciowa ethernet:
Wi-Fi:
Kontroler audio:

Teraz wypadałoby wyciągnąć wszystkie informacje ramieszczone tutaj. Jak to zrobić? Bardzo prosto!

Specyfikacja na Windows

Windows jest o tyle prostym narzędziem, że zawsze znajdzie się na to aplikacja, która pozwoli na zczytanie całej specyfikacji. Co będzie nam potrzebne:

 • Program AIDA64
 • Podstawowa znajomość działania komputera
 • Umiejętność rozróżniania podzespołów komputera
 • Podstawowa wiedza informatyczna

Pobieramy instalator próbnej wersji programu AIDA64 Extreme. Po pobraniu instalujemy program z domyślnymi ustawieniami. Po instalacji uruchamiamy program. naszym oczom powinno się ukazać główne okno programu.

jak już program się poprawnie uruchomił możemy przejść do właściwej identyfikacji swoich podzespołów w komputerze. Na szczęście ten program w wersji trial spokojnie nam wystarczy.

Aby sprawdzić pierwszy element, Płyta główna (lub model laptopa) przechodzimy do zakładki Komputer > DMI. Dla PC spisujemy wartość z Płyta Główna, dla Laptopa spisujemy pole Wersja. Tak więc jak już sprawdziliśmy jaki model płyty głównej mamy możemy spokojnie wpisać tę nazwę do listy.

Płyta główna (lub model laptopa): Lenovo Y50-70

Kolejnym krokiem jest Procesor. Aby odczytać tę wartość najlepiej przejść z głównego menu do Płyta Główna > Procesor. Tam znajdziemy wszystkie informacje na temat naszego procesora. Nas interesuje model.

Procesor: Intel Core i7-4710HQ

Następne pole to Karta graficzna. Do odczytania karty graficznej wracamy do głównego menu programu AIDA64 i przechodzimy do Ekran > Karta Wideo PCI / AGP. Spisujemy stąd WSZYSTKIE FIZYCZNE karty graficzne, pomijając akceleratory 3D. Czasem program może nie pokazywać wszystkich kart graficznych zainstalowanych w komputerze, dlatego czasem warto sprawdzić karty graficzna za pomocą wbudowanego narzędzia Menadżer urządzeń.

Karta graficzna: Intel HD Graphics 4600 oraz NVIDIA GeForce GTX 860M

RAM jest praktycznie najprostszym elementem do sprawdzenia. Potrzebne nam jest całościowa pojemność, taktowanie, typ pamięci i ilość fizycznych gniazd pamięci. Aby to sprawdzić przechodzimy z głównego menu do Płyta Główna > SPD. Znajdują się tam wszystkie informacje o naszej pamięci RAM. Spisujemy wartości Rozmiar modułu (suma ze wszystkich gniazd), Szybkość pamięci, typ pamięci i ilość gniazd DIMMx.

RAM: 16 GB (2x 8 GB) DDR3-1600 1600MHz DDR3 SDRAM 2 gniazda

Informacje o polach Karta sieciowa ethernet oraz Wi-Fi znajdują się w Sieć > Sieci PCI / PnP. Spisujemy stamtąd wszystkie karty sieciowe. Karty sieci bezprzewodowej (Wi-Fi) można poznać po specyficznym symbolu sieci radiowej. Jeżeli nasz komputer nie posiada karty Ethernet bądź Wi-Fi wpisujemy w jedno z tych pól brak.

Karta sieciowa ethernet: Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet Adapter Wi-Fi: Broadcom BCM4352 802.11ac Wireless Network Adapter

Ostatnie już pole to Kontroler audio. Aby zidentyfikować kodek naszej karty dźwiękowej wybieramy Multimedia > Dźwięk PCI / PnP. Pomijamy wszystko co ma w nazwie HDMI, resztę wpisujemy do listy.

Kontroler audio: Realtek ALC283

Takim właśnie sposobem nasza specyfikacja została skończona. Dzięki temu wiemy już jakie podzespoły posiada nasz komputer i jesteśmy w stanie powiedzieć co będzie działać, a co nie wyszukując odpowiednie informacje w sieci lub pytając się bardziej obeznanych ludzi w temacie.

Płyta główna (lub model laptopa): Lenovo Y50-70
Procesor: Intel Core i7-4710HQ
Karta graficzna: Intel HD Graphics 4600 oraz NVIDIA GeForce GTX 860M
RAM: 16 GB (2x 8 GB) DDR3-1600 1600MHz DDR3 SDRAM 2 gniazda
Karta sieciowa ethernet: Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet Adapter
Wi-Fi: Broadcom BCM4352 802.11ac Wireless Network Adapter
Kontroler audio: Realtek ALC283

Przy laptopach o ekranach rozdzielczości większej niż 1920x1080 polecam dopisać pole Rozdzielczość ekranu wbudowanego. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ wymagane są inne modyfikacje tzw. IOKit by uruchomić skalowanie Retina dobrze znane z macbooków. Więcej w dalszej części kursu. Na przykład

Płyta główna (lub model laptopa): Lenovo Y50-70
Procesor: Intel Core i7-4710HQ
Karta graficzna: Intel HD Graphics 4600 oraz NVIDIA GeForce GTX 860M
RAM: 16 GB (2x 8 GB) DDR3-1600 1600MHz DDR3 SDRAM 2 gniazda
Karta sieciowa ethernet: Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet Adapter
Wi-Fi: Broadcom BCM4352 802.11ac Wireless Network Adapter
Kontroler audio: Realtek ALC283
Rozdzielczość ekranu wbudowanego: 3840x2160 UHD

Specyfikacja na GNU/Linux

Niestety na GNU/Linux nie ma tak łatwo. Nie mamy dostępu do AIDA64 więc sporządzenie listy podzespołów będzie relatywnie trudniejsze. Na szczęście istnieje mnóstwo alternatywnych aplikacji, których nie będę omawiał i skupię się na komendzie terminalowej, czasem wbudowanej, czasem wymagającej instalacji z repozytorium. Mianowicie mówię o komendzie lshw. Program ten de facto zbiera wszystkie informacje na temat naszego komputera i wszystko składa do kupy we w miarę przyjemnej dla oka tabeli. Należy pamiętać, że komendę zaleca się używając sudo lub konta Roota.

Aby otrzymać większość informacji o naszym komputerze wystarczy wywołać polecenie lshw -short. Program zbierze wszystkie informacje i pokaże tabelę, z której spiszemy praktycznie wszystko to co nas interesuje. Interesują nas klasy (Class) bus, processor, display, memory, network.

Jeżeli jednak potrzebujemy więcej informacji, lub nie umiemy się odnaleźć w tym spisie możemy poprosić lshw aby odwołał się tylko do pojedynczej klasy. W tym wypadku możemy użyć parametru -C. Na przykład

# lshw -C nazwa_klasy

Aby odwołać się do klasy bus by otrzymać informacje o płycie głównej wystarczy wywołać polecenie

# lshw -C bus

i spisać informacje z początku listy pod nazwą core.

Aby pobrać informacje o CPU wystarczy wpisać w terminal polecenie

# lshw -C procesor

I podać informacje z pola product lub version.

By pobrać informacje o kartach graficznych zawartych w naszym PC wpiszemy polecenie

# lshw -C display

Należy podać product wszystkich kart graficznych.

Informacje o RAM wyciagniemy poprzez wpisanie komendy

# lshw -C memory

Podajemy wszystkie informacje z gałęzi memory, tj.:

 • size
 • ilość galęzi bank
 • size poszczególnych banków pamięci Dopóki nie są Empty
 • clock poszczególnych banków pamięci Dopóki nie są Empty
 • description poszczególnych pbanków pamięci Dopóki nie są Empty

Teraz wypadałoby pobrać informacje o kartach sieciowych. Zrobimy to poleceniem

# lshw -C network

Wybieramy informacje z pola product w zależności od pola description - czy jest to Wireless interface, czy Ethernet Interface.

Z dźwiękiem niestety będziemy musieli się trochę pogimnastykować. Będizemy potrzebować dwóch rzeczy: Nazwy kodeku i Vendor ID. Aby uzyskać te informacje będziemy musieli zlokalizować odpowieni plik w katalogu proc/asound/. Zacznijmy po kolei. Aby uzyskać informaje o naszych kartach dźwiękowych w komputerzerze musimy wywołać polecenie

# cat /proc/asound/cards

Dzięki temu uzyskamy taki output:

Nie zwracając uwagi na [HDMI] znajdujemy, że karta dźwiękowa, która nas interesuje jest na miejscu 1. Teraz będziemy mogli spokojnie wyciągnąć wszystkie nas satysfakcjonujące informacje. W terminalu wywołujemy kolejno komendy

# cat /proc/asound/cardX/codec#Y | grep Codec
# cat /proc/asound/cardX/codec#Y | grep "Vendor Id"

Gdzie X to miejsce karty dźwiękowej (w naszym wypadku 1), a Y to numer kodeku, który zwykle jest 0 lub 1 w zależności od systemu i konfiguracji. Zwykle najlepiej upewnić się jakie ma się pliki codec#Y za pomocą komendy

# ls /proc/asound/cardX/

Jeżeli już wiemy gdzie jest konfiguracja naszej karty dźwiękowej możemy przejść do wywołania właściwych komend:

To wszystko. Po zakończonych czynnościach nasza lista powinna wyglądać mniej więcej tak

Płyta główna (lub model laptopa): Lenovo Y50-70
Procesor: Intel(R) Core(TM) i7-4710HQ
Karta graficzna: GM107 [GeForce GTX860M] oraz 4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller
RAM: 16 GiB DDR3 (2x 8 GiB SODIMM DDR3 1600MHz) - bank0, bank2 - zajęte, bank1, bank3 - empty
Karta sieciowa ethernet: RTL8111/8168/8411 Express Gigabit Ethernet Controller
Wi-Fi: BCM4352 802.11ac Wireless Network Adapter
Kontroler audio: Realtek ALC3239 : 0x10ec0283

Tak samo jak przy Windows, Przy laptopach o ekranach rozdzielczości większej niż 1920x1080 polecam dopisać pole Rozdzielczość ekranu wbudowanego.

To wszystko. Mam nadzieję, że przybliżyłem wam sposoby sporządzania listy konfiguracji sprzętowej. Na pewno należy pamiętać o tym, że nie można bagatelizować tak elementarnej rzeczy jaką jest Poprawna Specyfikacja Sprzętowa. Własnie m. in. na jej podstawie wyszukujemy kompatybilne sterowniki oraz rozwiązania na niedziałający sprzęt. Oczywiście w wolnej chwili polecam wgłębić się i zrobić sobie bardziej szczegółową listę urządzeń peryferyjnych takich jak urządzenia USB, LPC, urządzenia PCI itp. Do listowania urządzeń PCI najlepszy jest program bashowy lspci, który jest praktycznie dostępny na każdym GNU/Linux oraz na jednej z nowszych kompilacji Windows 10 zwanej Anniversary Update, która zawiera w sobie instalację Bash on Ubuntu on Windows. Zapiszcie sobie gdzieś swoją listę, ponieważ podczas tego kursu będziemy się jeszcze nie raz do niej odnosić.

results matching ""

  No results matching ""