Kopiowanie Instalacji macOS na pendrive

Tworzenie instalacji macOS'a jest dość prostym zabiegiem. Istnieje wiele możliwości, procedur, programów wspomagających tę procedurę jak i również gotowych skryptów. Nie będę sądził za różnorakie procedury jakie zastosujecie podczas swojej konfiguracji, jednakże przedstawię wam dwie najlepsze metody tworzenia takowego pendrive. Metody te nie wymagają od was użycia jakichkolwiek skryptów oraz innych programów osób trzecich. Są to metody korzystające z wbudowanego polecenia createinstallmedia oraz Narzędzia Dyskowego macOS.

Na pewno będą nam potrzebne:

 • Dostęp do systemu macOS (maszyna wirtualna też wchodzi w grę)
 • Pobrany najnowszy plik instalatora systemu z AppStore (lub 10.7 minimum)
 • Odwołując się do poprzedniego punktu potrzebujemy również ważny Apple ID
 • Pendrive minimum 16 GB, najlepiej prędkości USB 3.0
 • Cierpliwość i dobre chęci.

Od wersji macOS 10.13 High Sierra Apple zmieniło domyślny widok dysków w Narzędziu dyskowym. Teraz aby wyświetlić wszystkie zainicjowane dyski musimy w aplikacji zaznaczyć do Widok > Pokaż wszystkie urządzenia

Przygotowanie i wstępne formatowanie pendrive

Pierwsze formatowanie pendrive, mimo, że brzmi groźnie jest bezpieczną procedurą przygotowawczą. Wystarczy nam pendrive oraz system macOS/OS X. Podpinamy pendrive do portu USB a następnie włączamy program Narzędzie Dyskowe.

Wybieramy nasz cały pendrive (nazwa danego urządzenia) i klikamy na przycisk Wymaż.

Wybieramy odpowiednie parametry:

 • Nazwa: Własna nazwa woluminu - Do zapamiętania! - nazwa będzie potrzebna później
 • Format: Mac OS Extended (kronikowany) - wymóg
 • Schemat: Mapa partycji GUID - wymóg

Po odpowiedniej konfiguracji klikamy przycisk Wymaż.

Możemy teraz przystąpić do dalszej części, czyli wybrać jedną z dwóch metod utworzenia instalacji.

Kopiowanie instalacji za pomocą komendy createinstallmedia

Opcja ta jest dostępna dla plików instalatora pobranych przez AppStore od minimum systemu 10.9! Jeżeli masz system niższy przejdź do kopiowania za pomocą Narzędzia Dyskowego!

Aby ten sposób działał na Hackintoshu wymagane jest posiadanie działającej obsługi NVRAM! Jezeli nie wiesz co to jest zapraszam do artykułu na Wikipedii (link). Bez tego twój instalator nie skończy konfiguracji!

Od wersji OS X 10.9 Apple zaczęło do każdego pakietu aplikacji instalatora dodawać program createinstallmedia, który, jak nazwa wskazuje, pomaga przy przygotowaniu pendrive instalacyjnego systemu. Przy tworzeniu pendrive instalacyjnego Hackintosha również ta komenda się nam przydaje. Pomaga znacznie uprościć proces tworzenia bootowalnego medium rozruchowego.

Aplikacja ta jest zawarta w pakiecie instalacyjnym każdego instalatora:

Installer.app/Contents/Resources/createinstallmedia

Jeżeli mamy plik Install macOS Sierra.app to ścieżka do naszej aplikacji będzie wyglądać tak::

Install macOS Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia

Tyle z wprowadzenia do hierarchii katalogów w instalatorze. Przejdźmy do właściwych argumentów tej komendy.

Podstawowa składnia komendy wygląda następująco:

$ Installer.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/NAME --applicationpath Installer.app --nointeraction

Gdzie argumenty:

 • --volume odnosi się do aktualnie zamontowanego woluminu w /Volumes
 • --applicationpath definiuje ścieżkę do pliku Installer.app
 • --nointeraction wymusza działanie w trybie cichym, czyli nie wymaga ingerencji użytkownika

Przykładowe komendy dla instalatora danej wersji systemu w katalogu /Applications oraz pendrive zamontowanym jako /Volumes/USB wyglądają następująco:

Dla OS X Mavericks:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/USB --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app --nointeraction

Dla OS X Yosemite:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/USB --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app --nointeraction

Dla OS X El Capitan:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/USB --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction

Dla macOS Sierra:

sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/USB --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app --nointeraction

Dla macOS High Sierra:

sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/USB --nointeraction

Teraz praktyka. Aby wykonać pendrive instalacyjny za pomocą tej metody uruchamiamy aplikację Terminal. Wiedząc, że nasz instalator jest w /Applications oraz nasz pendrive nazywa się USB wpisujemy komendę do terminala z uwzględnieniem sudo.

Program będzie pracować przez jakiś czas. Polecam w tym czasie napić się gorącej herbaty.

Kopiowanie instalacji za pomocą Narzędzia Dyskowego

Od premiery macOS High Sierra nie można skopiować instalacji za pomocą metody narzędzi dyskowych. Aby przygotować pendrive instalacyjny macOS High Sierra należy użyć komendy createinstallmedia.

Ta metoda jest przez nas rekomendowana z powodu kilku istotnych kwestii. Dzięki tej metodzie tworzymy pendrive instalacyjny, a nie pendrive Recovery z możliwością instalacji systemu. Pozwoli nam to zainstalować system jednoetapowo tzn. restart po instalacji systemu zaprowadzi nas od razu do jego początkowej konfiguracji. Dodatkowo system zainstaluje się nawet bez obsługi NVRAM, co pozwala na późniejszą spokojną konfigurację bootloadera. Dzięki ręcznemu kopiowaniu plików instalatora mamy możliwość modyfikacji kextów systemowych, co czasami przydaje się w ustawianiu niesformych konfiguracji.

Oczywiście ten sposób jest dłuższy oraz bardziej czasochłonny, więc polecam dokładnie przeanalizować wszystkie kroki.

Na początku trochę teorii. Pliki .app w rozumieniu Apple są plikami wykonywalnymi. Dodatkowo te pliki są swoistymi katalogami, przechowującymi właściwy plik wykonywalny w katalogu MacOS oraz dodatkowe pliki do obsługi programu w innych katalogach. Jesteśmy w stanie wejść w plik .app i przejrzeć jego właściwą zawartość. Aby to zrobić klikamy Prawym Przyciskiem Myszy (PPM) na Instalator i wybieramy Pokaż zawartość pakietu. Następnie wchodzimy do katalogu Contents. Tutaj znajduje się właściwa zawartość instalatora.

Interesuje nas folder SharedSupport, który zawiera plik InstallESD.dmg. Montujemy plik obrazu, klikając na niego dwukrotnie lewym przyciskiem myszy:

Otworzy nam się nowe okno z zamontowanego obrazu InstallESD.dmg. Niestety, tutaj pojawia się problem - nie widzimy wszyskich interesujących nas plików. Pliki te są najzwyklej w świecie ukryte. Aby je wyświetlić w Finderze, musimy użyć poniższego zestawu komend w terminalu. Tyczy się to każdej wersji systemu:

$ defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles YES
$ killall Finder

Voila! Właśnie pojawiły się dodatkowe ukryte pliki.

Teraz naszym celem jest plik BaseSystem.dmg. To jest właściwy instalator, który będziemy chcieli odtworzyć na naszym pendrive. Klikamy na plik PPM i wybieramy Otwórz. Po krótkiej chwili nasz obraz się zamontuje.

Teraz uruchamiamy narzędzie dyskowe. Mając poprawnie sformatowany pendrive wybieramy partycję na naszym urządzeniu, na którym chcemy mieć nasz instalator. Przyciskamy kombinację klawiszy Command + Shift + R, lub w przypadku wersji Narzędzia Dyskowego z macOS Sierra przycisk Odtwórz. Z listy rozwijanej Odtwórz z: wybieramy OS X base System i klikamy Odtwórz.

Teraz dla celów wygody odmontowujemy obraz OS X Base System za pomocą przycisku Eject obok partycji pod Obrazy Dysków.

To jeszcze nie wszystko. Niestety zajęta pamięć po odtworzeniu naszego obrazu to zaledwe ~1GB. To dość mało w porównaniu do pliku instalatora, który ma ponad 4,5GB. Dzieje się tak, ponieważ na naszym dysku brakuje kilku fundamentalnych elementów - do przekopiowania zostało BaseSystem.dmg i BaseSystem.chunklist do głównego katalogu pendrive, oraz folderu Packages w System/Instalation.

Wracamy do OS X Install ESD i kopiujemy pliki BaseSystem.dmg oraz BaseSystem.chunklist do głównego katalogu pendrive, czyli OS X Base System.

Następnie wchodzimy do katalogu System/Installation. Usuwamy stamtąd plik Packages i zastępujemy go całym folderem Packages z Głównego katalogu OS X Install ESD.

Po zakończonej procedurze kopiowania plików nasz pendrive jest gotowy do dalszej konfiguracji.

Uwaga dla systemów 10.7/10.8 Jeżeli macie plik .app z tą wersją systemu skopiujcie dodatkowo do katalogu głównego pendrive plik mach_kernel.

Aby ponownie ukryć ukryte pliki wystarczy wywołać ponownie komendy w terminalu ze zmienionym parametrem YES na NO, czyli:

$ defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles NO
$ killall Finder

results matching ""

  No results matching ""