Zintegrowane układy dzwiękowe

W tym rozdziale zajmiemy się instalacją kextów odpowiedzialnych za działanie naszej karty dźwiękowej. Ten poradnik wyjaśni Ci wszystko na temat dźwięku zintegrowanych układów dźwiękowych w systemie macOS.

AppleHDA

AppleHDA - jest to natywny kext odpowiadający za dźwięk w systemie macOS. Kext ten znajduje się w System/Library/Extensions/AppleHDA.kext, gdzie możemy znaleźć większość systemowych kextów. W przypadku uszkodzenia czysty kext dla każdej wersji systemu możemy znaleźć pod linkiem na Facebooku w zakładce Dźwięk.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych dziś protokołów audio jest Intel HDA. Znajdziemy go w większości układów dźwiękowych zintegrowanych z płytami głównymi, pozwala on też na obsługę wyjścia HDMI i DisplayPort. Jednym z największych problemów jest liczba kontrolerów i kodeków, które trzeba dla Intel HDA obsłużyć – tych ostatnich jest ponad trzysta (a w dodatku każdy kodek obsługuje wiele różnych konfiguracji).

Kext AppleALC

Jest to jedna z łatwiejszych metod na uzyskanie działającego w 100% dźwięku w systemie macOS opartym na AppleHDA.

Połączenie AppleALC + Lilu ładuje podstawową konfigurację dźwięku dla danego kodeku w locie. A więc nie zmienia plików systemowych i nasze pliki systemowe pozostają nienaruszone.

Niestety metoda ta nie działa na Hackintoshach z procesorami AMD. Większość sposobów odpalenia dźwięku w systemie macOS ma na celu w pełni sprawną obsługę AppleHDA, przeznaczona dla płyt głównych z chipsetami Intela (w rzeczywistości jest kilka zasobów dla chipsetów NVidii). Natomiast użytkownicy AMD zostali na łasce rozwoju VoodooHDA. Podczas gdy VoodooHDA z pewnością działa (użytkownicy AMD muszą go użyć, aby mieć wbudowany dźwięk), jest to dalekie od optymalnego rozwiązania; istnieje mnóstwo zgłoszeń o złej jakości dźwięku, szumach, a nawet niestabilności systemu. Wiele płyt opartych na AMD, szczególnie tych tańszych, używa nietypowych kodeków, dla których nie ma po prostu wsparcia.

Informacje o naszym kodeku audio

Zerknijmy jeszcze raz na naszą specyfikację, którą sporządzaliśmy w pierwszym rozdziale. Spójrzmy na sekcję kontrolera audio.

Oznaczenie zapisu kontrolera dźwięku

Pierwsze dwie/trzy litery oznaczają producenta naszej karty, kolejny, zazwyczaj już tylko liczbowy ciąg oznacza konkretny model karty:

 Ca --- -> Creative
 CS --- -> CirrusLogic
 ALC --- -> Realtek
 AD --- -> AnalogDevices
 CX --- -> Conexant
 IDT --- -> IDT
 VI --- -> VIA
 HD --- -> Intel
 Radeon --- -> AMD

Najpopularnijesze układy spotykane to ALC, CX czy IDT. Teraz znając oznaczenie, jak i model należy się upewnić czy nasza karta posiada wsparcie, zajrzyjmy pod poniższy link: AppleALC - wspierane kodeki. Jeśli nasza karta widnieje na liście to już połowa sukcesu i możemy przystąpić do dalszych działań.

Uruchomienie dźwięku za pomocą AppleALC

AppleALC - jest to rozszerzenie jądra, które umożliwia natywne wsparcie dźwięku Apple bez modyfikacji systemu. Dynamicznie ładuje wszystkie wymagane zmiany do AppleHDA.

Aktualną wersję kextu zawsze możemy znaleźć pod poniższym linkiem: https://github.com/acidanthera/AppleALC/releases/

Lilu - jest to kext rozszerzający jądro o platformę dla arbitrary kextów, bibliotek i programów patchingu. Jest on wymagany w przypadku używania AppleALC.

Aktualną wersję kextu zawsze możemy znaleźć pod poniższym linkiem: https://github.com/acidanthera/Lilu/releases/

Aby odpalić nasz dźwięk metodą AppleALC + Lilu, należy na sam początek pobrać obydwa kexty z linków umieszczonych powyżej, zamontować partycję EFI i wrzucić do folderu EFI/CLOVER/kexts/Others/.

Wybór odpowiedniego layout dla karty dźwiękowej

Spójrzmy jeszcze raz na stronę oraz znajdźmy odpowiedni layout ID dla naszej karty z tabeli.

AppleALC - wspierane kodeki

Dla przykładu szukamy karty Realtek ALC888. Karta znajduje się na liście i posiada dokładnie takie same rewizje jak karta ALC1200:

0x100101, 0x100001, 0x100202, 0x100302, layout 1, 2, 3, (4 for laptop), 5, 7, 11, 28, 29

Wartości 0x10... oznaczają rewizję danego urządzenia, czyli służą do określenia, z jakimi rewizjami karty dźwiękowej ten sterownik będzie działał.

Rewizje naszej karty możemy sprawdzić za pomocą narzędzia DPCIManager

Nie musicie się obawiać w przypadku ostrzeżenia File may contain malware..., ponieważ narzędzie korzysta z niskopoziomowego odczytu informacji, taki rodzaj odczytu powoduje, że oprogramowanie jest traktowane jako prawdopodobne malware.

Po uruchomieniu programu widzimy urządzenie audio i jego rewizje. W moim wypadku jest to 0x01000302.

Wybieramy pierwszy numer określający Layout ID, które przyda nam się w następnym kroku.

Sekcja Audio w configu - Layout ID

Od rewizji Clover EFI Bootlodaer w wersji 4497 została wprowadzona nowa metoda ładowania właściwości urządzeń, która wykorzystuje protokół AppleEFI, który jest używany w prawdziwych Makach. Oznacza to, że konfiguracja urządzeń jest ładowana w czasie startu boot.efi.

Wykorzystując nową metodę ładowania ustawień urządzenia jesteśmy w stanie załadować odpowiedni layout id dla karty dźwiękowej. Aby to wykonać potrzebujemy adresu urządzenia Audio. Domyślne adresy urządzeń audio to:

PciRoot(0x0)/Pci(0x1b,0x0) - do rodziny Broadwell
PciRoot(0x0)/Pci(0x1f,0x3) - od rodziny Skylake+

Znając już adres urządzenia jesteśmy w stanie skonfigurować wpis do config.plist

Domyślny patch dla audio dla urządzeń do rodziny Broadwell włącznie:

Device: PciRoot(0x0)/Pci(0x1b,0x0)
Properties Key: layout-id
Properties Value: wcześniej ustalony numer layout ID
Value type: NUMBER

Domyślny patch dla audio dla urządzeń od rodziny Skylake włącznie:

Device: PciRoot(0x0)/Pci(0x1f,0x3)
Properties Key: layout-id
Properties Value: wcześniej ustalony numer layout ID
Value type: NUMBER

Dodatkowo usuwamy wszystkie informacje w sekcji Audio w karcie Devices.

Po zapisaniu i ponownym uruchomieniu nasz dźwięk powinien działać.

Drugi sposób

Zalecamy używania nowej metody podanej powyżej.

Drugą, dość starą i czasem niedziałającą metodą zainjectowania wybranego layout ID jest dodanie go po prostu w odpowiednią zakładkę w configu.

Wchodzimy w Clover Configurator, otwieramy config i przechodzimy do zakładki Devices.

Widzimy tutaj sekcję dotyczącą dźwięku zatytułowaną Audio.

Wpisujemy ID dla naszej karty w puste miejsce w Inject Audio. Zapisujemy zmiany i uruchamiamy komputer ponownie.

Rozwiązywanie problemów z dźwiękiem

Zdarzają się sytuacje, w których dźwięk pomimo dobrej konfiguracji i tak nie chce zadziałać bądź nie działa prawidłowo.

W przypadku nieprawidłowego działania, dwa poniższe Fixy z zakładki Devices w Clover Configuratorze mogą być pomocne:

 • AFGLowPowerState Należy zaznaczyć, jeśli po uśpieniu bądź dłuższej bezczynności komputera, nasz dźwięk będzie miał zdecydowanie niższą jakość. Opcja ta sprawia, że karta dźwiękowa nie będzie usypiana.

 • ResetHDA Należy zaznaczyć w sytuacji, gdy dźwięk nie działa po normalnym uruchomieniu maszyny, ale po ponownym uruchomieniu funkcjonuje prawidłowo. Dzięki temu nasz kontroler będzie zainicjowany we wczesnej fazie rozruchu. Może to również wpływać w jakiś sposób na system operacyjny Windows.

Wymagane poprawki tablic ACPI (przeznaczone głównie do laptopów)

Często powyższy zabieg nie wystarczy do uruchomienia naszej karty, jednak na to też jest sposób. Należy dodać IRQ Fix, HPET Fix, RTC Fix do naszego configu bądź DSDT.

Otwieramy nasz config, znajdujemy się w sekcji ACPI, w dziale Fixes. Jak sam już pewnie zauważyłeś nie ma tu nic o nazwie IRQ Fix. Jednak możemy go zastąpić przez zaznaczenie czterech poniższych fixów:

 • FixHPET Dodaje IRQ (0, 8, 11) do urządzenia HPET. Może również zapobiec kernel panicowi wywołanemu przez AppleIntelCPUPowerManangment.kext na starszych biosach AWARD oraz również kernel panicom związanym z brakiem urządzenia HPET. No HPETs available... Rozwiązanie to również pomaga w sytuacji, gdy z powodu braku urządzeń HPET dochodzi do gwałtownego restartu maszyny
 • FixIPIC Usuwa IRQ (2) z urządzeń IPIC. Może również pomóc z niedziałającym przyciskiem power.
 • FixRTC Wyklucza IRQ (0) dla urządzenia RTC.
 • FixTMR Wyklucza IRQ (8) dla urządzenia TMR.

Patchowanie DSDT pod audio

Od wersji AppleALC 1.2.3 dodano funkcjonalność automatycznej zmiany nazwy urządzenia Audio. Ten krok jest na chwilę obecną niewymagany.

Jednym z powodów braku dźwięku przy nowszych platformach może być brak wymaganej zmiany nazwy urządzenia na HDEF.

Żeby dźwięk działał, w ACPI MUSI być zadeklarowane urządzenie HDEF na adresie 00:1B.00 bądź 00:1F.03 (dla Skylake+).

Możemy sprawdzić nasz adres przez IORegistryExplorer.

http://mac.softpedia.com/get/System-Utilities/IORegistryExplorer.shtml/

Uruchamiamy pobrane narzędzie i naszym oczom ukazuje się wylistowany spis urządzeń ACPI z adresami (po prawej stronie od @ i nazwy) oraz w prawym oknie programu - wszystkie informacje o urządzeniu. Wyszukujemy urządzenie po adresie @1B,0 bądź @1F,3, następnie sprawdzamy, czy nazwa tego urządzenia to HDEF, jeśli nie, przechodzimy do następnego etapu.

Screen przedstawia przykładowego laptopa z prawidłowym adresem HDEF dla generacji Skylake(+).

W przypadku, gdy HDEF nie jest nazwą naszej karty, musimy skorzystać z metody DSDT Patch, czyli w zakładce ACPI dokonać odpowiedniego rename dla naszej generacji.

Rename HDAS to HDEF - dla Skylake/Kaby Lake/Coffee Lake:

Comment: Rename HDAS to HDEF
Find: 48444153
Replace: 48444546

Rename ALZA to HDEF - Dla X99::

Comment: Rename ALZA to HDEF
Find: 414c5a41
Replace: 48444546

Rename CAVS to HDEF - Dla X299::

Comment: Rename CAVS to HDEF
Find: 43415653
Replace: 48444546

Screen przedstawia odpowiedni rename dla generacji Skylake(+).

Ciekawostka

W przypadku nietypowej nazwy urządzenia bądź w sytuacji, gdy nie mamy gotowego dla nas patcha, możemy skorzystać ze wbudowanego w Clover Configurator konwertera. Narzędzie znajduje się pod nazwą HEX converter na bocznym pasku Clover Configuratora. Konwerter umożliwia konwersję base64 oraz zwykłego tekstu na odpowiednik HEX.

Powracając, wpisujemy w pole text nazwę naszego urządzenia, np. ALZA i otrzymujemy odpowiednik HEX, o który nam chodziło.

results matching ""

  No results matching ""